Poradnik PBŚ-Detectio: na co zwrócić uwagę udając się do Agencji Detektywistycznej? Część Pierwsza:

Wielu klientów Prywatnego Biura Śledczego- Detectio, zwraca się z takim pytaniem do detektywów prowadzących konsultacje.detektywistyczne. Jest oczywiste, że pierwszym i najistotniejszym z perspektywy potencjalnego klienta jest zweryfikowanie faktu legalności działań biura,. W wypowiedziach publicznych wielu detektywów, stawiana jest teza, że podstawowym dokumentem uprawniającym do przyjęcia zlecenia jest Licencja Detektywistyczna. Jest to oczywiście prawdą. Wspomniany dokument, uprawnia do czynności detektywa  natomiast przedsiębiorca prowadzący działalność regulowana ustawą o usługach detektywistycznych powinien posiadać  Zaświadczenie o wpisie do Rejestru prowadzonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych. Dokument ten powinien być okazany na każde żądanie osoby odwiedzającej biuro detektywistyczne. To samo dotyczy Dokumentu ( polisy) dowodu zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności detektywa. Kwestie związane z Wpisem do Rejestru MSW można jednak sprawdzić przed udaniem się do Biura Detektywistycznego. Uzupełniając formularz na  stronie www.ceidg.gov.pl w zakładce uprawnienia powinniśmy znaleźć wpis dotyczący wpisu. W przypadku Prywatnego Biura Śledczego- Detectio odnajdziecie państwo niżej wymienioną informację. https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/SearchDetails.aspx?Id=781a60eb-cfcd-48a3-98d1-e69208651103:

Uprawnienia
od 2009-01-14 – Rejestr działalności detektywistycznej 
(wprowadzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Warszawa)
od 2014-10-14 – Koncesja na wykonywanie usług ochrony osób i mienia w formie bezpośredniej ochrony fizycznej KONCESJA L-0292/14
(wprowadzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Warszawa).
To jedynie pierwsza istotna czynność klienta biura detektywistycznego. Bardzo często detektywi proponuję tzw. konspiracyjne miejsca spotkań z potencjalnym klientem. Przykładowo: samochód, lokal gastronomiczny inne miejsce użyteczności publicznej. Odradzamy. Warto zobaczyć biuro detektywistyczne, warunki w jakich prowadzona jest działalność. Dlaczego? Między innymi dlatego aby zobaczyć gdzie przechowywane są dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie jest istotne czy sprawa dotyczy pozyskania dowodów dla potrzeb sprawy rozwodowej czy też ma związek z dowodami na nieuczciwą konkurencję albo zebraniem dowodów do sprawy karnej. Muszą być przestrzegane wysokie standardy ochrony danych i informacji. Do przechowywania takich dokumentów stosuje się szafę pancerną  posiadającą odpowiedni Certyfikat. Prywatne Biuro Śledcze- Detectio wykorzystuje Szafę ” Konsmetalu”  MS1/A-K Numer Certyfikatu: P41/458/2008(3170)  P41/469/2008( 3175). Przy okazji pierwszej wizyty – warto oczywiście poprosić o okazanie przez rozmówcę- Licencji detektywa, gdyż tylko taka osoba ma prawo do przeprowadzenia konsultacji. Wiąże się to także z obowiązkiem prawnym zachowania tajemnicy zawodowej – tajemnicy detektywa, która rozciąga się  na wszystkie okoliczności sprawy o których powziął wiadomość w związku z wykonywaniem umowy zawartej ze zleceniodawcą( patrz ustawa o usługach detektywistycznych  z dnia 06 lipca 2001r.). W kolejnej części poradnika – podpowiemy jak poprowadzić rozmowę z detektywem, aby mieć pewność, że ” powierzamy swój los” właściwej  firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.