Pozyskiwanie materiału do sprawy rozwodowej – cz. I

Materiał do sprawy rozwodowej

Część zleceń detektywistycznych do pozyskanie materiału dla potrzeb trwającego bądź przyszłego postępowania rozwodowego.

Detektywi Prywatnego Biura Śledczego – Detectio realizując umowę zawartą z klientem, wielokrotnie stają przed sądem w charakterze świadków. W ciągu roku realizujemy także kilkadziesiąt spraw w tej kategorii. Sprawa rozwodowa, to bardzo specyficzny rodzaj postępowania cywilno–sądowego. Składa się na to wiele czynników. Między innymi ogromne zaangażowanie emocjonalne procesowych adwersarzy a do niedawna przynajmniej teoretycznie, najbliższych sobie osób. Na ewentualne rozstrzygnięcia orzekające o winie nakłada się podział majątku.

Bardzo istotny w perspektywie skutecznego i szybkiego zebrania materiału dowodowego jest czas zgłoszenia się do detektywa. Z całą pewnością zlecenie czynności przed złożeniem pozwu jest korzystniejsze z perspektywy operacyjnej niż zrobienie tego w czasie trwania sprawy sądowej. Czyli narzędziowni stosowanej podczas realizacji takich zleceń. Nie trzeba specjalistycznej wiedzy aby dookreślić obszary aktywności detektywistycznej w sprawach rozwodowych. Jednym z podstawowych (ale nie jedynym) jest obserwacja niejawna osoby. To działanie ma dostarczyć zarówno informacji weryfikujących podejrzenia klienta, ale co istotniejsze materiału (foto, video) uwiarygadniającego te pierwsze. Obserwacja niejawna, realizowana jest metodycznie, nie jest czynnością intuicyjną. W największym uproszczeniu, figurant (obserwowany) nie powinien się zorientować, że jest śledzony.

Jakie są najczęstsze przeszkody w trakcie prowadzenia obserwacji?

  • Podejmowanie wcześniejszych działań przez zainteresowanego, członków rodziny lub „wtajemniczonych”. Działania takie zawsze kończą się dekonspiracją zainteresowania. Późniejsze obserwacje, są utrudnione ze względu na „elektryczność obiektu”,
  • Nadmierne zaufanie do „przyjaciół – osób pewnych” – podzielenie się informacją o planowanej bądź realizowanej współpracy z agencją detektywistyczną. Bardzo często mylimy się co do naszego otoczenia i informacja taka trafia do osoby kontrolowanej.
  • Brak współpracy z agencją detektywistyczną realizującą zlecenie i wykorzystanie uzyskanej cząstkowej informacji do doraźnej „gry z partnerem”. Najlepszym przykładem jest ujawnienie partnerowi, wiedzy na temat zdarzenia czy okoliczności o której zlecający nie mógł wiedzieć. Tym samym uniemożliwiamy detektywom skuteczna realizację zadania.
  • Nieprzekazywanie przez zlecającego ważnych informacji z punktu widzenia przebiegu zlecenia.
  • Ujawnienie partnerowi faktu kontroli (odnalezienie przez partnera umowy na usługę detektywistyczną).

To oczywiście w największym skrócie. Prywatne Biuro Śledcze-Detectio , na podstawie wieloletnich doświadczeń i praktyki, opracowało i wdrożyło wiele procedur uniemożliwiających zaistnienie opisywanych zakłóceń.

Materiał dowodowy ujęty w treści pisemnego Sprawozdania z czynności detektywa, musi przedstawiać logiczny ciąg zdarzeń i okoliczności, na których budowana będzie teza procesowa. Należy pamiętać, że pojedyncze zdjęcie spacerujących w parku kobiety i mężczyzny, przedstawia scenę dokładnie taką jak opisywana i samo w sobie nie stanowi żadnego ciężaru dowodowego. Przedstawienie narracji, ukazującej systematyczne spotkania i przebywanie w tym samym miejscu i czasie – oczywiście odpowiednio udokumentowane, może być przekonującym procesowym argumentem. Należy pamiętać, że „kontakt naszego partnera„ musi zostać zidentyfikowany pod względem osobo-personalnym i będzie także powołany na świadka w sprawie.

Obserwacja niejawna, jest jednym ale nie jedynym narzędziem w realizacjach detektywistycznych.

Ich celem jest przecież ujawnienie środków i źródeł dowodowych (świadków). Służy temu także wywiad niejawny (niejawny to taki w którym rozmówca detektywa nie wie z kim i po co rozmawia).

Podczas tego typu działań ale także podczas obserwacji, obnażane są wszystkie mankamenty i deficyty domorosłych detektywów. Z praktyki i kontaktów z klientami, zjawiającymi się po epizodach współpracy z”amatorami” wynika, że dekonspiracje działań następowały już na wstępnym etapie realizacji. Ale o tym w następnej części artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.