Blog PBŚ Detectio – Kilka słów wstępu

Usługi Detektywistyczne to specyficzna dziedzina działalności gospodarczej, która pojawiła się w Polsce dopiero w okresie transformacji w latach dziewięćdziesiątych. Wiązało się to z zasadą rezygnacji z omnipotencji aparatu państwowego , między innymi w sferze bezpieczeństwa i porządku publicznego. W tym czasie rozpoczął się proces dynamicznego rozwoju sektora prywatnego w zakresie działalności detektywistycznej. Pierwszą regulacją prawna zawodu detektywa była ustawa z dnia 6 lipca 2001r.

Blog Prywatnego Biura Śledczego-Detectio, działającego na podstawie wpisu Ministra Spraw Wewnętrznych RD -1/2009 od stycznia 2009 roku, powstał z myślą o ukazaniu potencjalnemu klientowi agencji detektywistycznych na terenie kraju zasad prawnych regulujących wykonywanie działalności detektywistycznej. Siedmioletnie doświadczenia detektywów pracujących i współpracujących z biurem, uprawniają także do refleksji na temat kondycji polskiego detektywa tak w sferze etycznej jak i zawodowej. Autorami artykułów będą nie tylko osoby związane z biurem ale także eksperci z zakresu zagadnień uzupełniających usługi detektywistyczne takich jak wariografia, kryminalistyka czy prawo. Priorytetowym celem autorów bloga będzie ukazanie strony formalno-prawnej usług detektywistycznych, metod lege artis podczas pozyskiwania informacji i zdobywania dowodów. Zleceniodawcy i potencjalni odbiorcy usług detektywistycznych muszą podołać wyzwaniu jakim jest wstępna selekcja potencjalnego zleceniobiorcy. Muszą wiedzieć jakim warunkom i oczekiwaniom ustawodawcy musieli sprostać adepci zawodu przed tzw. deregulacją i jakie są oczekiwania w stosunku do kandydatów dzisiaj. Jaki jest poziom kultury i wiedzy prawnej i specjalistycznej wśród właścicieli i detektywów zatrudnianych w agencjach detektywistycznych.

Ważną częścią bloga PBŚ-Detectio będą porady w sferze detektywistycznej i praktyki prawnej.

Zapraszamy do lektury artykułów i notatek.

Dyrektor Zarządzający/ Właściciel: mgr Marian Bogumił Szłapa

1 komentarz

  1. Świetny artykuł. Detektywi stają się coraz bardziej popularni. Wydaje mi się, że chyba najczęściej są oni wynajmowani do udowodnienia zdrady współmałżonka, ze względu na to, że ich dowody są brane pod uwagę w sądzie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.