Badanie wariografem pracowników i osób ubiegających się o pracę.

Wariograf – narzędzie wspomagające proces rekrutacji.

Testy „ przed zatrudnieniem” są typowym egzaminem w toku którego próbuje się sprawdzić wiarygodność informacji zawartych w dokumentach aplikacyjnych kandydata oraz ujawnić istotne dane jakie świadomie pominął.

Badania tego typu maja zasadnicze znaczenie dla pracodawcy.

Pozwalają na:

  1. Przyśpieszenie procesu opracowania kadrowego kandydata poprzez szybkie i tanie ( w stosunku do klasycznych metod detektywistycznych takich jak badanie referencji poprzez wywiad niejawny lub jawny) zweryfikowanie danych.
  2. Ustalenie stopnia ryzyka związanego z zaangażowaniem danego kandydata i określenie jego przydatności do pracy w przedsiębiorstwie na określonym stanowisku.
  3. Uzyskanie pewnych i prawdziwych informacji o skłonnościach i nałogach osób starających się o pracę, wykrycie osobników z przeszłością kryminalną, nałogowych alkoholików , uzależnionych od środków psychoaktywnych oraz osoby posiadające zakłócenia w sferze społecznej w tym w zakresie interakcji i pracy w grupie,
  4. Utrudnienie lub uniemożliwienie działalności wywiadu gospodarczego organizowanego przez konkurencję,
  5. Rzeczywiste zmniejszenie braków towarowych i kasowych, obniżenie wydatków związanych z fluktuacja kadr, rozwiązywaniem stosunków pracy z nieuczciwymi bądź nieodpowiednimi pracownikami, wysokością odszkodowań za rzekoma utratę zdrowia w złych warunkach pracy itp.

Okresowe badania personelu.

Uczciwość i lojalność personelu i współpracowników ma generalne znaczenie w prowadzeniu biznesu. Wszyscy wiemy, że kradzieże, nadużycia, zdrada poufnych informacji firmy mogą być powodem ogromnych strat a w konsekwencji doprowadzić do bankructwa firmy.

Głównym celem okresowej kontroli , jest ustalenie czy w okresie poprzedzającym badanie pracownik nie działał na szkodę przedsiębiorstwa. Ponadto ten typ testów może pomóc w ustaleniu okoliczności i sytuacji, które ułatwiają działanie na szkodę firmy i jej klientów. Niekiedy sygnałem wskazującym na potrzebę badań sprawdzających kadrę jest spadek obrotów nie wynikających z sytuacji na rynku, odpływ stałych klientów czy zahamowanie rozwoju firmy.

Opracował dla Prywatnego Biura Śledczego-Detectio:

Ekspert badań wariograficznych – Dariusz Bartnicki.

1 komentarz

  1. Bardzo ciekawy artykuł, badanie pracowników wariografem przy dużych firmach może być dość sporym problemem, ale myślę że pozwoliłoby to na znalezienie osób działających na niekorzyść firmy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.